چشم انتظار...

اَللّهُـــمَّ عَجِّـــــل لِوَلیِّــکَ الفَــــــــرَج

مهدی موعود در آیات قرآنی


«هو الّذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدّین کلّه و لو کره المشرکون» (توبه، آیة 33)

این آیه، در قرآن شریف سه بار آمده است و دلالت بر حساسیت موضوع میکند. آیه دارای تفسیر و ظاهری است و دارای تأویل و پنهانی. تفسیر و ظاهر این آیه این است که: خداوند پیامبرش حضرت محمّد (صلی الله علیه و آله) را به توحید و توحید گرایی، بندگی خدا، پرستش او و دین اسلام فرستاد تا این دین آسمانی را با قدرت و قوّت به همة ادیان پیروزی بخشد و سراسر گیتی در قلمرو توحید و عدالت و تقوای مورد نظر قرآن، قرار گیرد. ولیکن در آیة شریفه، واژة «لیظهره» در خور تعمّق است، چرا که «ظهور» در اینجا به معنای برتری کامل و روشن با چیرگی و قدرت همه جانبه و کامل است که میفرماید:

«کیف و ان یظهروا علیکم لا یرقبوا فیکم الّا و لا ذمّه»( توبه، آیة 8)

اینجا نیز «یظهروا» به معنای «یغلبوا» میباشد. که معنای آیة شریفه این میشود: «دین حق،‌ با اقتدار و شکوه پیش میرود و بر همة ادیان، برتری کامل و پیروزی همه جانبه مییابد و جهان را در سایة هدایت خویش میگیرد».

با این بیان اگر گفته شود که این وعده، تحقّق یافته و ارادة خداوند جامة عمل پوشیده است، معنای آیه این است که: خداوند همة دینها و آیینها و کیشهای منحرف و بی اساس را به وسیلة قرآن و پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، باطل و با‌ آمدن اسلام نفی کرد و هرگونه شرک و انحراف و زندقه و پرستش باطل را مردود شمرد و از صفحة گیتی برانداخت و جهان، جزیرة توحید گرایی و مهد عدالت و آزادگی و تقوا پیشگی گردید.

این معنای ظاهری آیه امّا اگر بخواهیم از تأویل آیه سخن بگوییم و در پرتو معنای نهان او راه جوییم، باید بگوییم که این وعدة قطعی و تخلف ناپذیر،‌ هنوز تحقّق نیافته است. مسلمانان هنوز شمارشان حدود یک چهارم مردم جهان یا کمتر است و بر کشورهای اسلامی قوانین و مقررات غیر اسلامی حکومت میکند و مرامها و کیشهای ساختگی و دروغین آزادانه به حیات خود ادامه میدهند. در برخی از کشورها مسلمانان اقلیت پایمال شده ای هستند که فاقد قدرت و امکانات و بر سرنوشت خویش حاکم نیستند، بنابراین پیروزی کامل حق بر باطل کجاست؟

و نوید قطعی و تخلف ناپذیر «لیظهره علی الدّین کلّه»

چه زمانی و چگونه تحقّق یافته است؟

در پرتو روایات:

پیشوایان نور و امامان اهلبیت (علیهم السلام) در معنای نهان و تأویل آیه، رهنمود دارند که این مربوط به روزگار ظهور امام مهدی (علیه السلام) و ارواحنا لتراب مقدمه فداه است که بی تردید تحقّق خواهد یافت.

به نمونه ای از روایات در تأویل آیة شریفه اشاره میگردد:

-          در تفسیر آیة مورد بحث، از امیر مؤمنان علی (علیه السلام) آورده اند که این آیة‌ شریفه را تلاوت کرد که: «هو الّذی أرسل بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدّین کلّه» آنگاه فرمودند: «آیا این نوید پیروزی تحقّق یافته است»؟ پاسخ دادند: «آری»! و آن حضرت فرمود: «هرگز! به خدایی که جانم در کف قدرت اوست، با تحقّق این وعده، هیچ شهر و دیاری نمیماند جز اینکه در آن ندای یکتایی و عظمت خدا بامدادان و شامگاهان طنین میافکند».

-          و نیز از ابن عباس آورده اند که در مورد این جمله از آیه: «لیظهره علی الدّین کلّه و... » گفت: بخدای سوگند چنین نخواهد شد تا مگر روزگاری که یهودیان و مسیحیان و پیروان دیگر مرامها و مسلکها، به اسلام ایمان آورند. گرگ و گوسفند و شیر درنده و انسان و مار گزنده، نسبت به هم احساس امنیت میکنند، نه گرگ گوسفند را بدرد و نه گوسفند از آن بهراسد. روزگاری که دیگر موشی کیسه ای را پاره نکند و فساد و تباهی روی ندهد. زمانی که جزیه ها الغاء گردد و صلیبها شکسته شود. آری! این معنای آیة شریفه است که میفرماید: «لیظهره علی الدّین کلّه» و آنگاه تأکید کرد که این وعده الهی تنها با قیام حضرت مهدی ارواحنافداه و استقرار دولت مهر و عدل او در جهان، تحقّق خواهد یافت.

-          و نیز از «ابوفضیل» آورده اند که: از امام کاظم (علیه السلام) ، از مفهوم پیام و معنای آیه پرسیدم که میفرماید: «هو الذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحقّ لیظهره علی الدّین کلّه...» و حضرت فرمود: «خداوند پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) را به ولایت و وصیّت و معرّفی جانشینان خود فرمان میدهد و دین حق را در آیة شریفه، ولایت است، یعنی ولایت امامان معصوم (علیهم السلام) پس پرسیدم: «سرورم! معنای «لیظهره علی الدّین کلّه» چیست»؟ فرمودند: «خدا دین خویش را با قیام «قائم» بر همة کیشها و دینها، پیروزی کامل میبخشد».

-         «قندوزی حنفی» از امام صادق (علیه السلام) در معنای آیة شریفه روایتی آورده است که میفرماید: بخدای سوگند معنای نهان و تأویل آیه شریفه تحقّق نمییابد، مگر هنگامیکهحضرت مهدی (علیه السلام) ظهور کند و هنگامیکه او ظهور کند بقایای شرک گرایان از ظهور او ناخرسند میگردند و کافران حق ستیز به کیفر گناه خود میرسند... .

-          مرحوم علامه مجلسی از ابی بصیر آورده است که: از امام صادق (علیه السلام) در مورد آیة شریفه پرسیدم که: «هو الّذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدّین کلّه و لو کره المشرکون» حضرت فرمودند: «بخدای سوگند! تأویل و معنای نهان آن هنوز نیامده و تحقّق نیافته است». گفتم: «فدایت شوم! چه زمانی فرود میآید؟» فرمودند: «زمانیکه قائم آل محمد صلوات الله علیه و آله به ارادة الهی قیام کند و زمانیکه آن حضرت قیام کند دیگر از شرک و شرک گرایی اثری نمیماند و دین حق، همة دلها را نورباران میسازد...»

موافقین ۱ مخالفین ۰
سعید عشرتی ملکی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی